Az online oktatás más erősségekkel bír, mint a jelenléti. Hozzunk létre jó online oktatási rendszert és használjuk ki az előnyeit. Honosítsuk meg a jó gyakorlatot. A járvány helyzet rámutatott a fontosságára. A kialakítás és a használat megtanulása időt igényel tanártól diáktól egyaránt. Miután jól megy a használata, aknázzuk ki a lehetőségeit a pandémia után is.
Miért fontos , hogy úgy ahogy a fizikai térben létezik az iskola, a távoktatásban is legyen egy virtuális. Azért, hogy könnyen megtalálhatóan, jól áttekinthetően egy helyütt legyen minden, amit a tanulók online csinálnak. A tananyagok, az értékelés, a kommunikáció, mind egy csatornán történjen.
Magántanárként elfogadható, hogy úgy oldd meg a dolgot ahogy kedved tartja. Iskolai szinten viszont nem. Az online oktatási keretrendszerekkel (LMS) Dunát lehet rekeszteni. Melyiket válassza az iskola?
A legfőbb szempont a választásnál
Van-e olyan rendszer amit ismernek már a tanáraitok? Amelyiket néhányan már ismerik, azt könnyebb lesz a többiekkel is elfogadtatni, mivel van kitől kérdeznie annak a kollégának, aki korábban soha nem látott még ilyet. A tapasztalat nagy kincs, nulláról indulni nagyon nehézkes.
Használd az egyszerűbbet
A legegyszerűbb ilyen eszközök is sokat tudnak. Válassz olyat, amit nem kell telepíteni szerverre, hanem felhőben fut. A két óriás valamelyikének alkalmazását (Microsoft Teams vagy Google Classroom) választva biztos lehetsz abban, hogy nem áll le, ha egyszerre sokan használják, mivel az említett cégek szerver erőforrásai szinte kimeríthetetlenek. Ugyanez a megbízhatóság nem mondható el ha olcsó bérelt tárhelyen próbálnánk meg – jellemzően open source – LMS rendszert üzemeltetni. (pl. Moodle)
Ne érts félre, ha az iskolának már van ilyen rendszere az szuper, mert sokkal többre képesek mint a Classroom vagy a Teams. (Mi Moodle-t használunk, ami ingyenes, de a szerverbérletnek és a szakértő rendszergazdának meg kell fizetni az árát. Létezik a Moodle is felhőben, de az ingyenes terv csak 50 főig használható. Ez egy iskolának kevés. )
Néhány oktató videó az induláshoz
Google Classrom – Hogyan hozz létre tantermet
Google Classrom – Feladatok
Microsoft Teams használata